1.Koosta suvelillede SWOT analüüs
2.Võrdle, seemnete skarifitseerimist ja stratifitseerimist. Mis need on?
Skarifitseerimine - seemnete töötlemine, seemne kesta vigastatakse, et see muutuks vett ja gaase läbi laskvaks.
Jaguneb kolmeks;
1.Mehaanilin skarifitseerimine - kasutatakse tugeva kestaga seemnete puhul. Seemneid hõõrutakse või raputatakse segatuna liiva, kruusa või klaasi puruga anumates.
2. Keemiline skarifitseerimine - püütakse kemikaalidega seemnekesta õhemaks muuta, kasutatakse tugeva kestaga seemnete puhul. Nt. pojeng, lupiin
3. Termiline skarifitseerimine- kuumas ja külmas vees kordamööda leotades praguneb seemne kest. Nt. liblikõielised
Stratifitseerimine ehk seemnete kihitamine. Teatud aja jooksul hoitakse seemneid soodsates niiskus- temperatuuri- ja õhureziimil. Kasutatakse nende taimede seemnete puhul millel pikk puhkeaeg. (1 kuust kuni 2 aastani). Optimaalne temperatuur stratifitseerimiseks on 0 kuni +5 kraadi, seega kodustes tingimustes sobib hästi kelder. Seemneid hoitakse turba liiva segus 1:1. Kui seemnetele on tekkinud idujuurde on stratifitseerimine läbi. Peab jälgim, et seemned läbi ei kuiva. Enne maha külvamist läbi pesta.
3.Põhjenda, miks on suvelilli otstarbekam seemnetega paljudada. Kuidas seemnetega paljundamine toimub?
Seemnetega paljundamine on odavaim ja lihtsaim kõigile aiandus huvilistele. Seda saab teha ka kodustes piiratud tingimustes. Seda kasutatakse kindlasti varasema õitsemise saavutamiseks suvelilledel.
Seemnetega paljundamist saab jagada kaheks, kas otse kasvukohale külvamine või ette kasvatamisega.
Otse kasvukohale saab külvata kiirema kasvulisi taimi ja peale öökülmade möödumist (mulla temp. +10 kraadi). Osa nn. külmakindlaid liike nagu saialill võib külvata ka juba sügisel.
Külvatakse kas hajusalt või ridadena.
Taimed harvendatakse peale tärkamist kaks korda, esimesena 5-10cm vahega ja teist korda siis õige vahekaugusega.
Seemned katta kattelooriga, et tärkaksid kiiremini ja et ootamatu öökülm liiga ei teeks.
Ette kasvatatakse siis pikema kasvuajaga ja külmaõrnasid suvelilli. Kasvatada saab kasvuhoones või ka toas, aknalaual.
Seemneid võib külvata - külvikastidesse, - kassettidesse, potidesse ja ka turbatablettidesse.
Kastid, kassettid, potid, karbid täidetakse kasvusubstraadiga. Külvatakse seemned, kaetakse kasvusubstraadiga või liivaga umbes kolm korda seemne suurusest kihiga. Imepisikesi ja valgusidanejaid seemneid ei kaeta, vaid vajutatakse tasanduslauaga kasvusubstraadiga kontakti. Kastetakse leige veega ning asetatakse sooja valgesse kohta. Võib ka idanemise soodustamiseks katta kilega või klaasiga. Jälgida, et kasvukast läbi ei kuivaks.
Kui taimed on tärganud siis nad pikeeritakse. Seda tehakse idulehtede faasis ja pikeerimispulga abil. Tärganud taimed istutatakse koos juureotsa näpistamisega ümber . Liiga väikestel taimedel juureotsi ei näpistata. Pikeerimist ei kasutata kasvukassettis ja turbatablettis kasvatatud taimede puhul.
3-4 nädalat peale pikeerimist istutatakse taimed ühe kaupa potti - potistatakse.
Terve kasvatuse aja peab taimi kastma (või väiksemaid taimi piserdama) ja vajadusel varjama liigset päikesevalust (varjutama)
Kasutatud materjalid ; http://ak.rapina.ee/katrinu/gen_paljundamine/index.html